su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi

Trafik Sigortası

Ülkemizde tüm araç sahiplerinin yaptırması mecburi tutulan bir sigortadır. Trafik Kanunu tarafından zorunlu tutulan bu sigortayı yaptırmayan kişiler için ceza uygulaması vardır. Ayrıca bu kişilerin araçların trafik şube otoparkına çekilir. Araç burada kaldığı süre boyunca otopark ücreti ödenmesinin yanı sıra aracın tekrar trafiğe çıkması zaman gerektirir. Oldukça yıpratıcı olan bu süreci yaşamamak için zorunlu trafik sigortasının yaptırılması ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Zorunlu trafik sigortası araç sahibini koruyan bir sigortadır. Kazaya karışılması durumunda karşı tarafta ve 3. şahıslarda oluşan zararları karşılar. Araç sahibi kazada kusurlu da olsa masrafları üstlenmek zorunda kalmamış olur.

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve standarttır. Fiyatları ve ödeme koşulları da sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen belli başlı kriterler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Aracın yaşı: Aracın üretim yılı üzerinden uzun zaman geçmesi aracın eskidiğini ve uzun süre kullanıldığını gösterir. Böyle bir aracın bozulması, hasar alması olağandır. Her ne kadar bakımları yapılsa da yeni araçlara göre donanımlarının arızalanma riskinin fazla olur. Aracın kazaya karışması durumunda dayanıklılık oranı da az olacağı için hasar daha büyük olabilir. Bu durum da daha fazla tazminat ödenmesine neden olur. Dolayısıyla sigorta fiyatları da yüksek olacaktır.

  • Aracın modeli: Aracın modeli pahalıysa parçaları da pahalı olur. Kazada hasar alması sonucunda onarım ücreti de yüksek olur. Bu nedenle böyle bir araç sigorta fiyatlarını da arttırır.

  • Aracın bağlı bulunduğu il: Araç trafik yoğunluğunun fazla olduğu metropol bir şehirdeyse ve trafik kazalarının sıkça yaşandığı bir bir ildeyse kazayla karşılaşma olasılığı daha fazladır. Dolayısıyla bu araç için sigorta fiyatı yüksek sunulacaktır.

  • Poliçe yenileme zamanı: Trafik sigortasının zamanında yenilenmesi gerekir. Sigortasını zamanında yenilemeyen bir araç sahibi için trafik sigortası fiyatları daha yüksek çıkacaktır. Ayrıca trafikte sigortasız geçen her gün için ceza işlemektedir.

  • Aracın kullanım şekli: Aracın hususi ve ya ticari bir araç olması sigorta fiyatlarını etkileyen sebepler arasındadır. Ticari araçların sigorta fiyatları daha fazla çıkar.

Categories:

Comments are closed

Konuşmaya Başla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba Fiyat ve Bilgi Almak İstiyorum