su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi

Kasko Sigortası

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta değildir. İsteğe bağlı yaptırılan kasko trafikte veya park sırasında aracınızda meydana gelebilecek zararları teminat altına alır. Teminat altına alınan miktar satın aldığınız poliçedeki limitlere bağlıdır. Masrafları hiç ödemez ya da çok az bir miktar ücret ödersiniz. Büyük hasarların yanında ödeyeceğiniz miktar çok az kalacaktır. Böylece büyük masrafları ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Kasko Fiyatları

Kasko fiyatlarını etkileyen başlıca sebep teminatlardır. Bu nedenle poliçenizi satın almadan önce mutlaka iyice incelemeniz gerekir. Çarpma, çarpışma, çalınma, yanma gibi teminatlar kasko sigortasının ana teminatlarıdır ve poliçede standart olarak yer alır. Bir de ek teminatlar vardır. Bu ek teminatlar isteğe bağlı poliçeye ekletilebilir. Burada önemli olan nokta gerçekten ihtiyaç duyacağınız teminatları ekletmenizdir. Çünkü her teminatın prim oranları farklıdır.

Kullanmayacağınız bir teminat için boş yere para ödemezsiniz. Zaman
kaybetmeden araç sigortası sorgulaması yaparak kasko ve trafik sigortanızı
yaptırın. Hem kafanız hem cebiniz rahat olsun. hacibebeksigorta.com’tan sigorta sorgulama yapın 30 dakikada en uygun araç sigorta fiyatlarına ulaşın.

 

Kasko Nedir? Neden Gereklidir?

“Kara Taşıtları Sigortası” veya kısa ismiyle Kasko Sigortası; bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınma girişimi gibi durumlar sonucunda alacağı zararların poliçe sınırları dâhilinde giderilmesini kapsayan sigorta çeşididir. Ek teminatlar sayesinde güvenceler genişletilebilir. Bu nedenle Kasko Sigortası teminatlarını sigortayı yaptırırken incelemeniz oldukça faydalıdır.

Herhangi bir zorunluluğu bulunmayan ve kaza durumlarında karşı tarafın değil; ait olduğu aracın zararlarını karşılayan Kasko Sigortası, yapılan poliçenin kurallarına göre hasarın bir kısmını ya da tamamını karşılar. Burada belirleyici olan ise kasko poliçesinde belirtilmiş teminatlardır.

 

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

  • Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası arasındaki en temel fark; birinin zorunlu, diğerinin ise isteğe bağlı olmasıdır. Bu yüzden trafik sigortası yaptırmadan aracınızı kullanamazsınız, ancak kasko için bu tarz bir mecburiyetiniz yoktur.

  • Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsarken kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları karşılar. Trafik Sigortası’nın avantajları, karşı tarafın mağduriyetini önlemeye yönelik avantajlardır. Kaskonun faydaları ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye yöneliktir.

  • Trafik Sigortası’nın sınırlarını devlet belirler ve sabittir. Bu nedenle oluşabilecek kaza durumlarında karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirli limitler dâhilinde karşılanır. Örneğin karşı tarafta oluşan hasarın toplam tutarı 50.000 TL ve Trafik Sigortasının üst limiti ise 36.000 TL olsun. Bu durumda kazanın oluşmasında payı olan kişi geri kalan 14.000 TL için Trafik Sigortası şirketi tarafından destek alamaz ve bu limit aşımını kendi imkânlarıyla karşılamak zorundadır. Kaskoda ise poliçe kapsamı genişletilebildiği için sınırları sigorta sahibinin kendisi belirler.

  • Zorunlu Trafik Sigortası’nın teminat limitleri belirli oranlarda olsa da Trafik Sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Bu noktada izlenebilecek en mantıklı yol; en uygun trafik sigortasını araştırıp onu yaptırmaktır. Ancak kasko için aynı durum geçerli değildir. Kasko fiyatları poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik gösterdiğinden temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil en avantajlısını bulmaktır.

Categories:

Comments are closed

Konuşmaya Başla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba Fiyat ve Bilgi Almak İstiyorum